Dlaczego warto oszczędzać

Dlaczego warto oszczędzać

Dlaczego warto oszczędzać?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego warto oszczędzać? Poznaj trzy kluczowe powody, które przekonają Cię do systematycznego odkładania pieniędzy.

Czy oszczędzanie jest tylko dla bogatych? Nie! Jest ono przeznaczone dla każdego z nas. Być może masz obecnie wrażenie, że zarabiasz za mało, bo ciągle brakuje Ci pieniędzy, a po otrzymaniu wypłaty od razu ją wydajesz.

Problem niekoniecznie może tkwić w wysokości Twoich zarobków. Prawdopodobnie nie wyrobiłeś w sobie umiejętności oszczędzania.

Czy warto nauczyć się odkładać pieniądze skoro aktualnie ciężko Ci wytrwać do następnej wypłaty? Poniżej znajdziesz trzy główne argumenty, dla których warto zmienić swoje nawyki finansowe.

Dzięki nim będziesz mógł być spokojny o swoją przyszłość i zadbasz o spełnianie swoich marzeń.

1. Dlaczego warto oszczędzać – na wszelki wypadek

Jak dobrze wiesz w obecnych czasach nie możemy być niczego pewni. Dynamicznie potrafi zmieniać się sytuacja na rynku pracy.

To sprawiło, że nie mamy gwarancji czy do rozpoczęcia emerytury będziemy mieli stałe źródło dochodu. Nie wiemy co będzie za miesiąc, rok czy dziesięć lat.

Dlatego warto już teraz pomyśleć o swojej przyszłości i w przypadku niespodziewanych sytuacji zabezpieczyć się na tzw. czarną godzinę.

Dzięki temu mając przerwę od pracy zarobkowej nie narazimy się na dodatkowy stres i będziemy mogli przeżyć ten czas godnie.

Oszczędności są mile widziane nie tylko wtedy, kiedy stracimy pracę.

Tak naprawdę mogą się nam one przydać każdego dnia, a już w szczególności w sytuacji, gdy dowiemy się nagle o chorobie, która może dotknąć nas samych lub naszych bliskich.

Uzbierane przez lata pieniądze pozwolą nam na zakup najpotrzebniejszych lekarstw. Tu również możemy uniknąć nerwów i pytań „skąd wziąć pieniądze?”.

Jak wiadomo w większości dolegliwości i chorobach liczy się czas. W tym przypadku wcześniejsze oszczędzanie może uratować nam życie.

Oczywiście nie życzymy, by powyższe sytuacje spotkały kogokolwiek z nas. Niestety nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć czy zaplanować.

Ale nawet jeśli nigdy by się one nie zdarzyły to i tak cały czas jesteśmy narażeni na inne niespodziewane wydatki. Jeśli posiadasz auto to z pewnością zdarzyło Ci się, iż nieoczekiwanie potrzebowało ono naprawy.

A może z dnia na dzień zauważyłeś, że Twoje mieszkanie wymaga remontu? Warto mieć to na uwadze, ponieważ i te przypadki mogą znacząco wywrócić nasze życie do góry nogami.

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie, by nagle mogło mu zabraknąć auta. Szczególnie wtedy, kiedy jest ono naszym jedynym środkiem transportu do pracy.

Z kolei remont czterech ścian nie zawsze musi wiązać się z odświeżeniem. W pewnych sytuacjach mówimy tu wręcz o bezpieczeństwie domowników. Mając jednak odłożone pieniądze możemy szybko rozwiązać owe problemy.

Odkładać środki możemy np. na rachunku oszczędnościowym. Kluczową kwestią jest tutaj jednak wybór najodpowiedniejszego – https://najlepszekonta.com/jak-wybrac-konto-oszczednosciowe/

2. Oszczędzaj na przyszłość

Oszczędzanie to kwestia bardzo często poruszana w przypadku emerytury. Możemy już dziś pomyśleć o tym jakie kwoty chcielibyśmy mieć do dyspozycji w przyszłości.

Może się okazać, że państwo zaoferuje nam środki o wiele niższe, które nie będą dla nas dostarczające. Co wtedy?

Z pewnością będzie za późno na jakiekolwiek działania z naszej strony. Co prawda do wielu sytuacji jesteśmy w stanie się dopasować.

Ale po co obniżać standard swojego życia? By mieć na to wpływ warto gromadzić oszczędności już teraz, by być pewnym godnego życia na emeryturze.

Myśląc o przyszłości warto mieć na uwadze swoje dzieci. Każdy rodzic chce zapewnić im możliwie jak najlepszy start i możliwości, dzięki którym będzie im się żyło jak najlepiej.

Zapewnisz im to oszczędzając pieniądze. Możesz je odkładać na lokacie lub założyć konto oszczędnościowe dla dziecka.

Wystarczą proste wyliczenia, by sprawdzić z jakim kapitałem zaczną one swoje dorosłe życie. Z pewnością będzie to niemała suma powiększona dodatkowo o odsetki.

3. Dlaczego warto oszczędzać – na marzenia

Dla wszystkich z wyżej wymienionych przykładów pieniądze są narzędziem, dzięki któremu możemy w znaczący sposób złagodzić niezaplanowane zdarzenia w naszym życiu.

Oczywiście warto mieć je na uwadze, ale istnieje jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, dla której warto przekonać się do oszczędzania – to nasze marzenia. Każdy z nas je ma.

I choć wielu przekonuje nas, że nic nas nie kosztują to prawda jest taka, że bez pieniędzy nie będziemy w stanie ich urzeczywistnić.

Nie posiadając oszczędności nie zdecydujemy się przecież na egzotyczne wakacje. Zatem oszczędzajmy również po to, by spędzać miło czas i żyć pełnią życia.

Podsumowując, dlaczego warto oszczędzać? Oszczędzanie to nawyk, który możemy w sobie wyrobić niezależnie od wieku. Co prawda im szybciej, tym lepiej dla nas samych.

Niezależnie od tego warto zacząć odkładać pieniądze – nawet małe kwoty. Nie nakładajmy na siebie zbyt wysokich wymagań, którym i tak nie będziemy w stanie sprostać.

Wysokość naszego wynagrodzenia nie powinna mieć tu żadnego znaczenia. Przy odpowiedniej organizacji jesteśmy w stanie zadbać o swoją przyszłość i jednocześnie spełniać swoje życiowe cele.