Dochód pasywny

Dochód pasywny

Dochód pasywny

Dochód pasywny już od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem wielu osób, bez względu na ich sytuację finansową i status społeczny.

Dopiero podczas pandemii jednak zaczął się prawdziwy boom na wszelkie formy zdobycia dodatkowego dochodu.

Czym jednak jest dochód pasywny i czy ten model zarobkowania jest możliwy do zrealizowania?

Zarabianie przez Internet – najpopularniejsze oblicze dochodu pasywnego

Dochód pasywny to tak naprawdę model zarabiania znany od wielu lat i wcale nie potrzeba do niego koniecznie posiadać dostępu do sieci.

Wszelkiego rodzaju inwestycje, które potem przynoszą stałe zyski to właśnie dochód pasywny.

Oblicze takiej formy zarabiania jednak mocno zmieniło się wraz z pojawieniem i upowszechnieniem się sieci.

Internet doprowadził do prawdziwej eksplozji możliwości.

Ten model zarabiania opiera się na jednorazowej inwestycji lub działaniu, które raz wykonane przynosi potem stały dochód.

Oczywiście jedno takie działanie nie zapewnia takiego przypływu gotówki, by osiągnąć niezależność finansową i działania takie muszą być najczęściej powtarzane.

Sprawdź popularne sposoby na zarabianie online – https://jak-zarabiac.com/zarabianie-w-internecie/

Dochód pasywny a bezpieczeństwo

Wiele osób podejrzliwie patrzy na kwestię dochodu pasywnego, wietrząc czasem oszustwo lub twierdząc, że nie istnieją łatwe i jednocześnie osiągane legalnie i bezpiecznie pieniądze.

Prawda jest jednak taka, że choć istnieją sposoby osiągania dochodu pasywnego, które są ryzykowne i którym sprzyja natknięcie się na oszustów, są też takie, które są całkowicie bezpieczne.

I nie wymagają one niemal żadnej inwestycji lub jest ona minimalna. Natomiast spróbować może ich niemal każdy, i to całkowicie legalnie.

Nie każda forma osiągania pasywnego dochodu jest odpowiednia dla wszystkich. Biorąc za przykład tak popularne ostatnio kryptowaluty.

Inwestycja w nie – i w inne operacje mające na celu ich pozyskanie – są wysoce ryzykowne.

A do tego osoby początkujące łatwo mogą zostać oszukane, nie mówiąc o problemach związanych z rozliczaniem takich przychodów.

Inne bezpieczne formy zarabiania w domu znajdziesz na tej stronie – https://finansepersonalne.pl/praca-chalupnicza/

Bezpieczne sposoby uzyskania dochodu pasywnego

Każdy jednak może zacząć, na przykład, tworzyć swoje produkty cyfrowe i sprzedawać je na rozmaitych platformach.

Taka forma uzyskiwania dochodu pasywnego jest bardzo rozpowszechniona i ogólnodostępna. Przez produkty cyfrowe rozumie się między innymi:

  • e-booki
  • grafiki różnego rodzaju
  • materiały sprzedawane jako pliki PDF
  • różne szablony i „cyfrowe półprodukty”
  • pliki wideo i audio

Dochód pasywny – pomysły i przykłady

PLIKI PDF

Najłatwiej i najszybciej można nauczyć się tworzyć proste materiały w plikach PDF, które udostępnia się na platformach specjalizujących się w sprzedaży takich produktów.

To mogą być różnego rodzaju arkusze do drukowania, których przeznaczeniem jest ułatwianie codziennego życia osoby je nabywającej.

Różnego rodzaju strony kalendarza, dzienna lista zadań do zrobienia, ściągawki z instrukcjami, tabele odmian w językach obcych, itp.

Takie rzeczy tworzy się prosto i szybko, nie trzeba też do nich żadnych inwestycji, gdyż wszystko można zrobić dzięki darmowym programom do grafiki i DTP.

Używając chociażby takich darmowych narzędzi jak: Prezentacje Google, LibreOffice, Scribus czy Canva.

GRAFIKI

Co do grafiki, nie trzeba mieć wcale zdolności graficznych, by ozdabiać swoje produkty cyfrowe. Można bowiem legalnie wykorzystać w celach komercyjnych grafiki na licencji Creative Commons, a konkretnie CC0.

Nie ma nic trudnego w stworzeniu ładnej tabeli i przyzdobieniu wolnych przestrzeni strony jakąś spójną zresztą zawartości darmową grafiką wektorową.

Czas nauki takiej formy zarabiania zajmuje kilka dni, a inwestycja jest tu zerowa, poza poświęconym na to czasem.

Potrzeba tu nieco więcej umiejętności, jednak jeżeli dysponuje się pewną ilością czasu i zapałem do nauczenia się któregoś z popularnych programów graficznych, można tworzyć grafiki, które potem umieszcza się w tak zwanych stockach.

To specjalne strony / platformy, gdzie klienci mogą za opłatą uzyskać prawo do wykorzystywania umieszczonego przez nas tam pliku.

Wielką zaletą tego sposobu zarobkowania jest to, że raz umieszczona grafika może być zamówiona wiele razy.

Ponieważ nie sprzedaje się do niej praw autorskich, tylko udziela się licencji na jej użycie w sieci czy w książkach.

Wielu blogerów i innych autorów potrzebuje do swoich treści różnych grafik i jest to całkiem spory rynek. Sprzedawać można je na portalach takich, jak Dreamstime.

E-BOOKI

Trochę bardziej skomplikowane jest tworzenie e-booków, zwłaszcza że zarobić można w zasadzie przede wszystkim na tych anglojęzycznych

Jednak coraz więcej osób jest w stanie stworzyć e-booka w języku angielskim, zwłaszcza że często taki e-book może się składać zaledwie z kilkunastu do kilkudziesięciu stron tekstu.

To właśnie na takim modelu publikowania wielkiej liczby króciutkich e-booków spore pieniądze zarabia wiele osób z Polski.

Prym wiodą tu szczególnie takie platformy jak Amazon i Smashwords.

Wiele osób nawet nie tworzy sama swoich książek, gdyż krótką książkę można zamówić u ghostwritera. Czyli osoby, która napisze ją za nas i da nam do niej pełne prawa autorskie.

Koszty takiej usługi wahają się od kilku do kilkudziesięciu dolarów – na portalach takich, jak Fiverr czy Truelancer.

Tak samo, jak grafiki, można sprzedawać też zdjęcia i to nawet te zrobione smartfonem. Jest coraz więcej platform, które akceptują zdjęcia smartfonowe, jeżeli zachowana jest przyzwoita ich jakość.

A dziś każdy smartfon ze średniej półki może zrobić zdjęcia kwalifikujące się do takiego zarobkowania.

Tu warto wspomnieć o stronie, jaką jest Foap – platforma sprzedaży i portal społecznościowy poświęcony fotografii w jednym

Wymienione sposoby to tylko mały procent tego, co zaliczyć można do sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego.

Rozliczanie dochodu pasywnego

Wiele osób obawia się podjęcia wszelkich działań związanych z uzyskaniem dochodu pasywnego, gdyż boją się one późniejszych trudności z rozliczeniami z urzędem skarbowym.

Jednak w przypadku wspomnianych form zarobkowania nie ma tu problemu.

W przypadku większości wspomnianych miejsc otrzymuje się wynagrodzenie jako tantiemy, czyli w PIT wpisuje się je jako prawa autorskie.

Jeżeli ma się własną działalność, można łatwo rozliczać takie działanie w ramach niej.

A jeżeli jakaś forma zarobku nie kwalifikuje się jako dochód z praw autorskich, pamiętać należy, że istnieje jeszcze coś takiego jak działalność nierejestrowana.

W jej ramach można mieć aktualnie przychód w wysokości ponad 1000 zł miesięcznie bez konieczności rejestrowania działalności.

Jednak trzeba prowadzić ewidencję sprzedaży i rozliczać się z fiskusem. Konieczne jest to przy sprzedaży wspomnianych plików PDF i ściągawek.

To, jak się rozliczyć, ustala się w oparciu o regulaminy. Często bowiem takie same portale posiadają nieco różne zapisy i sformułowania.

Wszystkie kruczki najlepiej skonsultować z księgowym lub doradcą podatkowym, który ostatecznie wskaże, jak rozliczać przychód.

Warto też wspomnieć, że przychody uzyskane z praw autorskich mogą być wysokie, a nie trzeba będzie mimo to rejestrować działalności.

Chociaż należy się tu skonsultować ze swoim urzędem skarbowym. Gdyż pomiędzy urzędami w różnych lokalizacjach istnieją tu czasem różnice.

I podczas gdy rozliczając się w jednym mieście, można zarabiać nawet dziesiątki tysięcy złotych z praw autorskich bez zakładania działalności, inny nakaże ją zarejestrować.

Dlatego też nie warto sugerować się anonimowymi internetowymi poradami i widzimisię innych internautów, lecz zapytać u źródła. Najpierw u doradcy podatkowego, potem w swoim urzędzie.